Pred učebňou fyziky, kde Zdenka Baxová učí, visí nástenka s úspechmi jej študentov. Či už sú to zlaté medaily z medzinárodnej astronomickej olympiády, strieborné z fyzikálnej olympiády, alebo druhé miesto v Európskej vedeckej olympiáde. „Traja moji bývalí žiaci dnes študujú v Cambridge. Napríklad Peter Kosec už od prvého ročníka písal články do vedeckých časopisov a dnes je tam doktorandom. Vždy si hovorím, že o pár rokov budeme možno kvôli nemu prepisovať učebnice fyziky,“ dodáva s úsmevom a hrdosťou v tvári Zdenka Baxová.

Fyzikálne a astronomické krúžky vedie už od začiatku svojej kariéry, najskôr na Základnej škole Novomestského v Trenčíne a dnes na gymnáziu. Jej rukami prešli už tisícky študentov, vždy pritom vedela vycítiť talent a podporiť ho. Vychovala už množstvo technikov, medikov či vedeckých pracovníkov. Keď jej bývalý študent prvýkrát získal zlato na medzinárodnej olympiáde v Číne, musela si cestu tam zaplatiť sama. Ďalšie dva ročníky už pri jeho víťazstve nebola, financie jej to nedovolili.

„Napriek tomu každý jeden takýto úspech mojich žiakov ma neskutočne motivuje a je to skvelý pocit keď si uvedomím, že sa mi podarilo toho študenta dostať na medzinárodnú súťaž a on je ešte aj úspešný,“ opisuje Zdenka Baxová.

„Každý jeden úspech mojich žiakov ma neskutočne motivuje.“

Hoci je vydatá, obrúčku na jej ruke nenájdete. Prestala ju nosiť po tom, ako cez ňu pri jednom pokuse prešiel elektrický výboj priamo do nej. „A ozaj že tých voltov tam bolo veľa,“ smeje sa a dodáva, že od pokusov ju to ani omylom neodradilo. „Na krúžkoch sa žiakom snažím ukazovať netradičné pokusy, ktoré na hodinách bežne nerobia, napríklad staviame rakety. Súčasne však rátame aj veľa príkladov. Vždy im pripomínam, že ak chceme byť úspešní, musíme aj počítať.“

Na hodinách pani profesorky nečakajte hrobové ticho. Žiakov sa naopak snaží viesť k tomu, aby sa zapájali, diskutovali a navzájom spolupracovali. „Ticho sú iba keď niečo vysvetľujem, inak mám naopak rada tvorivý šum.“ Pani profesorku Baxovú všetci poznajú ako učiteľku telom aj dušou, svojim žiakom sa snaží pomáhať aj počas prestávok, po vyučovaní, cez víkendy či dokonca počas letných prázdnin. „Už veľakrát som sa s ňou napríklad rozprával o svojej budúcnosti, kam na vysokú školu a podobne. Fakt mi vie s dosť veľa vecami pomôcť,“ hovorí nám po skončení astronomického krúžku Robert Jurenka.

Astronomickú pozorovateľňu má škola vďaka nej. Spolu s ďalšími astronomickými nadšencami sa jej podarilo zachrániť starý nefunkčný ďalekohľad, ktorý v škole dlhé roky chátral. Jeho oprave venovali svoj voľný čas aj peniaze. „Ďalšie dva menšie ďalekohľady som dostala darom od mojich bývalých žiakov, ktorí ich vyhrali na rôznych súťažiach a darovali ich mne, pretože som ich na ne pripravovala,“ hovorí nám nadšene pri prehliadke.

Ako sama vysvetľuje, so svojimi žiakmi trávi veľa času nielen v pozorovateľni, ale hlavne tam, kde sa toho pre astronómov deje najviac – vonku pod holým nebom. Veľakrát už ich vzala za mesto, aby mohli bez svetelného smogu pozorovať hviezdy či meteory. „V lete počas prázdnin si môžeme dovoliť zostať aj do rána. Je úžasné sledovať, ako ich to baví.“

Významné úspechy

Medzinárodná astronomická olympiáda IOAA
3x zlatá medaila
2010-2012

Medzinárodná fyzikálna olympiáda
strieborná medaila
2012